Loading...

Podatek liniowy – kiedy warto go wybrać?

Podatek liniowy – kiedy warto go wybrać?

Podatek liniowy to kolejna forma opodatkowania, którą oferuje polskie prawo. To drugi najpopularniejszy sposób rozliczania się z osiąganych zysków z działalności gospodarczej zaraz po skali podatkowej. Czym się charakteryzuje i kiedy warto zdecydować się na tę opcję? O tym znajdziecie w niniejszym artykule.

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy to jedna z dostępnych form opodatkowania do wyboru. Mogą ją wybrać zarówno osoby prawne, jak i fizyczne będące wspólnikami spółki lub spółek niebędących osobami prawnymi. Inaczej mówiąc, jest on stosowany dla wszystkich form działalności gospodarczej. Obecnie z tej możliwości rozliczania się z urzędem skarbowym z osiąganych zysków korzysta około 700 tysięcy przedsiębiorców.

Podatek liniowy – charakterystyka

Podatek liniowy, w przeciwieństwie do skali podatkowej (zasady ogólne) ma jeden próg podatkowy. Cechą charakterystyczną tego sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym z osiąganych zysków jest niezmienna, stała kwota podatku, jaki musimy płacić. Wynosi on 19% niezależnie od wysokości zarobków. Podobnie jak w przypadku zasad ogólnych, także i w podatku liniowym opodatkowane są dochody z działalności gospodarczej. Innym, istotnym elementem tej formy opodatkowania jest możliwość odliczenia od przychodu poniesionych kosztów podatkowych.

ZOBACZ INNĄ FORMĘ OPODATKOWANIA – ZASADY OGÓLNE –> https://taxver.pl/2021/10/26/zasady-ogolne-kiedy-warto-wybrac/

Przedsiębiorca, który decyduje się na podatek liniowy, jest zobowiązany do ewidencjonowania swoich przychodów z działalności oraz kosztów uzyskania przychodu za pomocą Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Oprócz tego należy w trakcie roku podatkowego dokonywać wpłat zaliczek na podatek dochodowy. Można to robić na kilka sposobów. Pierwszym jest opłacanie zaliczek miesięcznych bądź kwartalnych. W tym przypadku są one wyliczane na podstawie stawki 19%. Natomiast druga opcja obejmuje płacenie zaliczek w uproszczonej formie, czyli w stałej wysokości niezależnie od osiąganych dochodów. Osoby zakładające własną firmę mogą wybrać tę formę podczas rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG. Z kolei przedsiębiorcy, którzy wybrali inną opcję, mogą dokonać zmiany. Jednak muszą to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w roku podatkowym.

Podatek liniowy w Polsce

Kto może wybrać podatek liniowy?

Podatek liniowy mogą wybrać zarówno osoby prawne, jak i fizyczne będące wspólnikami spółki lub spółek niebędących osobami prawnymi. Inaczej mówiąc, jest on stosowany dla wszystkich form działalności gospodarczej. Jednak trzeba wiedzieć o tym, że z tej formy opodatkowania mogą skorzystać osoby, które:

  • osiągają dochody z działalności gospodarczej (w tym dochody z udziału w spółce);
  • osiągają dochody działów specjalnych produkcji rolnych.

Oznacza to, że za dochody z działalności gospodarczej uznawane są także dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, czyli spółce, która nie jest podatnikiem dla celów podatku dochodowego. Wśród nich można wymienić: spółki jawne, cywilne, komandytowe oraz partnerskie. Wówczas podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy w danej spółce. Ich dochody mogą zatem zostać opodatkowane według stawki podatku liniowego.

PODATEK LINIOWY I CO JESZCZE? PRZECZYTAJ O INNYCH FORMACH OPODATKOWANIA –> https://taxver.pl/2021/09/30/formy-opodatkowania-jakie-naleznosci-podatkowe-mozemy-wybrac-w-2021-roku/

Natomiast do działów specjalnych produkcji rolnej możemy zaliczyć, np.: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, grzybów i ich grzybni, roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, dżdżownic, entomofagów, jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowlę i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Przy czym warto wiedzieć, że dochody z umów zleceń czy też z umów o pracę nie mogą być opodatkowane według stawki liniowej.

Podatek liniowy – wady i zalety

Podatek liniowy ma swoje zalety i wady. Jednak nie dla wszystkich przedsiębiorców będzie optymalnym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzi się w przypadku firm, które generują wysokie dochody i dążą do optymalizacji kosztów, chcąc mieć regularne wydatki w tych samych kwotach. Dla tej kategorii przedsiębiorców zdecydowanym atutem będzie jedna, stała stawka podatku bez względu na wysokość osiąganych dochodów, czyli stały próg podatkowy w wysokości 19%. Dzięki temu podatek liniowy jest łatwiejszy do wyliczenia i zapłaty. Inną zaletą jest możliwość odliczenia od przychodu poniesionych kosztów podatkowych. Kolejnym plusem tej formy opodatkowania jest fakt, że nie łączy się w niej dochodów uzyskanych z różnych źródeł. Oznacza to, że dochody opodatkowane liniowo nie będą miały wpływu na podwyższenie stawki podatku od dochodów, które są opodatkowane wg skali podatkowej.

podatek liniowy zalety

Niemniej podatek liniowy ma również istotne wady z punktu widzenia przedsiębiorców. Są one zbieżne z aspektami, które w skali podatkowej stanowią zalety. Mianowicie przedsiębiorcy decydujący się na wybór tej formy opodatkowania tracą prawo do różnych ulg podatkowych. Tak więc nie będą mogli oni uzyskać kredytu podatkowego, rozliczać się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie mogą również odliczyć kwoty zmniejszającej podatku. Ponadto w przypadku tej formy opodatkowania stawka podatku od dochodu w wysokości nieprzekraczającej 85 528 zł jest wyższa w porównaniu do przedsiębiorców będących na zasadach ogólnych. Oznacza to, że podatek liniowy staje się mniej opłacalny dla firm, które generują niższe dochody, ponieważ będą oni musieli zapłacić wyższy podatek.

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD ZMIANĄ BIURA RACHUNKOWEGO? ZOBACZ, JAK TEGO DOKONAĆ! –> https://taxver.pl/2021/10/12/jak-zmienic-biuro-rachunkowe-zrob-to-z-nami-krok-po-kroku/

podatek liniowy wady

Kiedy warto wybrać podatek liniowy?

Jak już wspomniano, podatek liniowy nie będzie dobrą opcją dla wszystkich przedsiębiorców. Ze względu na wyższą stawkę podatku niż w przypadku zasad ogólnych, będzie nieopłacalny dla firm, które generują niższe dochody. Przed wyborem tej formy opodatkowania warto wstępnie oszacować generowane dochody, a także wziąć pod uwagę potrzebę korzystania z różnych ulg podatkowych.

Na podatek liniowy warto zdecydować się w momencie, gdy:

  • dochody z działalności przekraczają 100 tysięcy złotych rocznie;
  • uzyskiwane są dochody również z innych źródeł, które rozliczane są według skali podatkowej – umowy o pracę. Wówczas istnieje możliwość uwzględnienia większości ulg podatkowych w zeznaniu rocznym dochodu z etatów;
  • przedsiębiorca nie ma potrzeby korzystania z różnych ulg podatkowych – na Internet czy na dzieci;
  • małżonkowie nie rozliczają się wspólnie.

Podsumowanie

Podatek liniowy to kolejna opcja, jaką oferuje przedsiębiorcom polskie prawo. Przed jej wyborem, warto rozważyć kilka istotnych kwestii, takich jak wysokość generowanych dochodów czy potrzebę korzystania z różnych ulg podatkowych. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do słuszności wyboru danej formy rozliczenia dla rodzaju wykonywanej działalności, nasze biuro rachunkowe służy pomocą. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, przeprowadzamy konsultacje podatkowe, w których ramach specjalista dopasuje optymalne rozwiązanie do branży i pomoże w wyborze odpowiedniej formy opodatkowania. Zapraszamy do kontaktu!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x